הסנדלר הולך יחף – ואתה?

תלונה שכיחה בקרב בעלי מקצוע רבים ובני ביתם היא אנחנו עוזרים ומטפלים בלקוחות אבל כשזה מגיע אלינו….
בני המשפחה של מטפלי מגע מתלוננים רבות – כי עד שהמטפל מגיע הביתה כבר אין לו כח לטפל בהם, נשים של ספרים מתלוננות שאין לבני זוגם זמן לטפח אותן, מורות, גננות ומטפלות מעדיפות שילדיהם יפגשו עם ילדים אחרים מחוץ לבית אחר הצהרים, מאמנים ויועצים מתלוננים שהם לא מגיעים לבנות תוכנית יעדים ועבודה וישנן עוד דוגמאות רבות
אז למה זה בעצם?

לעיתים מדובר באמת בעייפות פיזית או חוסר זמן ,על פי רוב נרצה כי בן המשפחה "יקבל" אותנו ב"זמן נוח" לעיתים אף מחוץ לשעות העבודה בזמנים שהוא אכן עייף ושחוק. יתרה מכך – "עבודה" מחוץ לשעות העבודה מטשטשת את הגבולות בין הבית לעבודה ועלולה להפר את האיזון הדק בין בית – קריירה – אני.
במקרים כאלו מומלץ לשמור על ההפרדה ולתאם תור ככלל הלקוחות בשעות העבודה ובמקום קבלת הקהל.

לעיתים ישנה העדפה של בעל המקצוע לקבל לקוחות משלמים. פעמים רבות אנחנו רוצים לתת לקרובינו הטבה/ הנחה מיוחדת אך מכיוון שמטרת העל של (כמעט) כל עסק היא רווח – בעל העסק יעדיף לנצל את זמנו בקבלת לקוחות משלמים.
במקרה זה אם מדובר בקרבה ראשונה – ניתן וראוי לקיים שיחה עם בן המשפחה ולשקף את המצב , בחלק גדול מהמקרים, בעל המקצוע יבחן מחדש את ערכיו וסדרי עדיפויותיו וימצא את הרצון והצורך לעזור לקרוביו. במידה ואין שינוי או שמדובר שקרבה רחוקה יותר עלינו לכבד את הרצון והצורך בפרנסתו של בעל המקצוע ולשקול להציע תשלום עבור השירות.

לעיתים ישנו חשש מאכזבה. אי עמידה בציפיות של האדם הקרוב. כבן בית אנחנו מכירים את נותן המקצוע קודם כל כאדם, עם כל המשמעויות של הדבר – כולל חולשות, כאבים, פחדים,רגעי חולשה והשטות. לעיתים הכרת האדם בצורה זו מאפילה על תפישתנו את המקצועיות שלו. לעיתים אדם זר נתפש כמקצועי יותר, כידען יותר מבן משפחה קרוב.
במקרים כאלו מומלץ לנהל שיחה כנה ולשקול פנייה לבעל מקצוע אחר.

ישנם מקרים בהם קרבה אכן פוגעת במקצועיות. המעורבות שלנו – בעלי המקצוע, כבני אדם אינה מאפשרת לנו לראות את התמונה בצורה אובייקטיבית ומקצועית . פסיכולוג לא יכול לטפל במשפחתו או בעצמו. רופא יתקשה לאבחן או לנתח את עצמו ,יועץ ומאמן עסקי יתקשה לבנות לעצמו תוכנית עסקית אמיצה.
במקרים אלו מומלץ לעזר בבעל מקצוע חיצוני.

זכרו – הזנחה ודחייה עובדת לטווח קצר בלבד. הבינו את הסיבות ומצאו את הדרך הנכונה והמדייקת לכם לקבל (עבורכם או עבור משפחתכם) את מה שאתם נותנים לאחרים .
בהצלחה

054-6785456

רוטשילד 57 כפר סבא

דילוג לתוכן